2019’da Denenmesi Gereken Dijital Pazarlama Trendleri

İşinizi dijital dünyada büyütmeye devam etmenin yolu teknolojiyi takip eden bir strateji izlemekten geçmektedir.

dijital pazarlama
2019 Dijital Pazarlama Trend’leri

Değişen dijital dünyada gelişmeler hız kesmeden devam etmekte ve neredeyse her gün yeni bir yıldız doğmakta. Pokemon örneğini ele alırsak 2016 yılında Augmented Reality oyunu global app sahnesinde yaz başında patlama yaşamıştı. Ancak düşünülmeyen yada sorun olacağı öngörülemeyen teknik ve güvenlik adımları aynı hızla popülerliğinin azalmasına sebep olmuş hatta problemlere yol açmıştı. Bu uygulama aslında pazarlamacılara augmented reality hakkında daha çok ipucu vermiş oldu.

Bu yükselen ve düşen yıldızlar bize gösterdiki tüketici istek ve ihtiyaçları teknolojik çalışmaları şekillendiriyordu. İşinizi dijital dünyada büyütmeye devam etmenin yolu teknolojiyi takip eden bir strateji izlemekten geçmektedir. İşte size izlenmesi tavsiye edilen 2019‘deki dijital pazarlama trendleri:

1. Görsel İçerik

Bugünün dünyasında bilgi ile aşırı yüklenmiş kullanıcıların görsele olan ilgisi daha da artmıştır, 2013’ten itibaren tüm dijital pazarlama trendleri derlemelerinde görsel içerik mutlaka bulunmaktadır. Çünkü insanlar artık temiz ve anlaşılır bilginin yer aldığı görsellere yönelmektedir. Beyin algısıda bunu doğrular şekilde görselin algılanması yazılı metinin algılanmasından 60.000 kat daha  hızlıdır ve %90 beyine aktarılan bilgi transferi görseldir. Dijital pazarda marka kimliğinin oturması kullanıcının duygu ve hislerini yakalayan görselle sağlanabilmektedir. Etkili logo, infografik, fotoğraflar, animasyonlar ve website dizaynı artık marka kimliğinin algıda kalıcı olarak oturmasını sağlayan en büyük yatırımlar haline geldi.

2. İnteraktif İçerik

Doğru etkileşimi yaratmanın yolu görsel içerikteki beklenti ile doğru orantılıdır. Aynı şekilde doğru etkileşim yaratma talebi aynı zamanda yeniyi keşfetme hareketli interaktif bir içerik yaratmayı doğurmaktadır. İnteraktif içerik kullanıcılar tarafından aktif katılımcıyı gerektirir. Bu içerik modelleri; sorular, aday seçimleri, oylama, hesaplama ve değerlendirme şeklinde yer almakta olup kullanıcı deneyimine yeni bir katman sağlamaktadır. Daha da önemlisi kullanıcıyı içeri davet edip markanın bir parçası haline getirmektedir. Bu da kullanıcı bir kere ziyaret edip giden kişiden sadık marka temsilcisi haline dönüştürmektedir.

3. Canlı Video

Tüm mobil kullanımların yarısı online video kullanımıdır ve hala da video kullanımı  yükselişini korumaktadı. Görsel içeriğin başka bir methodu olan online video, tüketici ile bağ kurma, onlarca mesajı bir kerede verme, duyguları ve düşünceleri ve yanıtları saniyeler içerisinde iletme gücüne sahiptir.

Artık kullanıcıların duyguları ve heyecanını yüksek tutmak için canlı videolar kullanılmaktadır. Bu da işletmelerin kullanıcılarla belirli bir saatte buluşmak üzere sözleşmesi ve ardından tüketicilerle gerçek zamanlı bir etkileşime geçmeleri demek oluyor. Bu canlı görüşme markalara insancıl nitelik sağlarken tüketici gözündeki güvenilirliği ve dürüstlüğü de desteklenmiş oluyor. Örneğin bir marka yeni bir ürün yada hizmeti hakkında kullanıcılarda canlı bir oylama talep ederek dürüst ve şeffaf bir oylama sağlarken  tüketicisine markaya dahil olabilme ve kararlarını tüketicilerle verdiğini göstererek güven kazanabilir.

4. Süreli İçerik

Sosyal medya Snapchat uygulamasında olduğu gibi iletilerin belirli bir gösterim zamanı sonrası silinmesi diğer uygulamalarada ilham vermiş görünüyor. Bu konuya biraz da tüketici ve işletmeler açısından bakalım. Canlı videoyaya benzer şekilde süreli içeriğin yer alması da tüketici tarafında bir heyecan yaratmaktadır. Yine canlı videoya benzer şekilde süreli içerikte kullanıcıya belirli bir zaman içerisinde içeriği görme şansı verirken zaman bitiminde silinerek yok olma durumu söz konusudur. Bu durum kullanıcıda aciliyet duygusunu tetikler. Çünkü hızla değişen dünya da yeni trendler içerisinde kullanıcı bir durumun haberinden geri kalmak istemez.Bu sayede ekrana yapışıp yeni ne var diye bekleyen kullanıcı silip gidecek olan bir durumu kaçırmak istemeyecektir.

5. Mağaza İçi Uygulama

Tüm bu uygulamalar perakendecilerin aklına bir soru işareti getirmektedir tüm bu iletişimi mağaza içerisine aktarabilir miyiz? Sorunun cevabı evet, geleceğin modern iletişim kanalı digital pazarlama ile geleneksel pazarlama yöntemleri bir araya gelerek fiziki mağazalara yansıtılabilmektedir.

Bu yeni pazarlama stratejisinde beacon teknolojisi başı çekmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde geçtiğimiz yıl 1 milyondan fazla beacon uygulaması yüklendi! Beacon’ın temel prensibi tüketicinin ilgili mağazada yada çevresinde yer aldığı durumları tespit ederek mobil cihazlarına bildirim göndermesidir.Ancak bu yaklaşım içeriğinde tüketiciye dokunmanın çok farklı methodlarını içermektedir. Örneğin mağaza içerindeyken tüketiciye gönderilen sinyalle tüketici ürünü tarayıp stok durumunu kontrol etmekten yorumlarını okumaya ordanda mobil ödeme yapmaya kadar bir çok alanda hareket sahası kazandırmaktadır. Hatta mağaza içi pazarlama materyallerine bile iş bırakmadan tüm pazarlama iletişimi bu iletilerle sağlanabilmekte ve kullanıcıyla interaktif bir iletişim kurulabilmektedir.

Dijital dünyada tüketici iletişiminin tek taraflı olmadan tüketicininde aktif olarak içerisinde yer aldığı stratejiler ayakta kalmaktadır ve yukarıda sizin için derlediğiniz 2019’un dijital pazarlama trendleri kullanıcılarla aranızdaki bağı daha da güçlendirecektir.

Dijital pazarlamaya henüz başlayanlar için Dijital pazarlama nedir? konusuyla ilgili içeriğimiz ilginizi çekebilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir