Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama nedir sorusunun cevabını pazarlama nedir sorusu üzerinden işlersek, yeni başlayanlar için dijital pazarlamayı daha fazla somutlaştırmış olacağız.

Pazarlama nedir? Pazarlama kısaca, ürettiğiniz ve/veya sahip olduğunuz ürün ve/veya hizmetlerinizi kitlelere belirli bir plan ve strateji ile ulaştırma sürecidir.

Pazarlamanın gelişimi her zaman teknolojiye paralel ilerlemiştir. 1950 yılından itibaren basılı reklamlardan çıkıp, televizyonun evlere ulaşmaya başlamasıyla pazarlama kanalları farklı alternatifler ile gelişmeye başladı. Bu gelişmeler ile satış odağı daha da agresifleşerek, son yarım asırdır işletmelerin en önemli departmanı haline geldi. Zira iyi bir pazarlamanın başarılı bir satış anlamına geldiği anlaşıldı.

Peki dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama (online pazarlama) yukarıda tanımlanan pazarlamanın tanımına bağlı olarak, tüm çevrimiçi pazarlama etkinliklerini kapsamaktadır. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilere ulaşmak için arama motorları, sosyal medya, mailing gibi dijital kanallardan yararlanırlar.  Dünya genelinde internetin kullanım alanının her geçen gün büyümesi ve hayatın doğal akışındaki önemli bir aktör olması sebebiyle, internet üzerinden hedef kitlelere ulaşmak günümüzde işletmelere daha cazip hale gelmektedir.

Dijital pazarlamanı avantajları nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi, insanların ihtiyaçlarını (bilgi, ürün, hizmet vs.) internet üzerinden, diledikleri zaman ve diledikleri yerden ulaşabilmesi mevcut pastayı büyütmüş, işletmelerin de iştahını kabarttı. İşletmeler, en kısa sürede, en doğru zamanda, en doğru kişiye, en doğru mesajı vererek müşterinin karar verme sürecinde baskın rol üstlenmeye çalışmalarında dijital pazarlamayı etkin kullanmaya başlamışladır. Dijital pazarlama salt işletmeler için değil son kullanıcılar için de önemli avantajlar getirmiştir.

 1. Ölçülebilirlik: Dijital pazarlamanın ölçülebilir olması demek, iletişimde kullandığınız tüm reklamların konuşabiliyor olması demek! Size, bu reklam için ne kadar ödediğinizi, kaç kişinin reklamınızı gördüğünü, tıklandığını, dönüşüm getirdiği gibi detayları vermesi ne kadar müthiş bir şey değil mi?
 2. Hız: Reklamlarınızı kurguladıktan sonra çok hızlı bir şekilde yayına alabilir, optimize edebilir veya kapatabilirsiniz. Reklam iletişimi olarak geniş kitlelere ulaşmak amacıyla kullandığınız billboard’da yapacağınız ufak bir değişikliğin size ne kadar zaman kaybettireceğini düşünsenize…
 3. Tasarruf: Dijital pazarlamada tasarrufu sadece maliyet anlamında değil, zaman bağlamında da düşünmek gerekiyor. Hedef kitleye, doğru zamanda ve doğru yerde vereceğiniz mesajın maliyeti diğer geleneksel pazarlama türlerine göre oldukça tatmin edici boyutta…Bunun yanı sıra bir önceki maddede bahsedildiği gibi gerek reklamların yayına alınması, gerekse yayına alındıktan sonraki süreçlerde alınacak aksiyonlardaki hız ile birlikte çok kısa sürede dünyanın en ücra köşesindeki yerlere sesimizi duyurabilme ayrıcalığı bizlere büyük zaman tasarrufu sağlamaktadır.
 4. Eşitlik: Dijital pazarlama henüz dünyamıza girmeden önce, geleneksel reklamcılık (offline reklamlar) genellikle yüksek bütçeli oluyordu ve küçük işletmeler bu maliyetlerle baş etmekte güçlük çekiyorlardı. Dünyanın dijitalleşmesiyle birlikte, dijital pazarlamaya yönelen işletmeler, doğru strateji ve optimizasyonlar ile söz sahibi olabiliyorlar. Dolayısıyla dijital pazarlamanın sundu adil rekabet koşulları ile artık her işletme pazardan pay sahibi olabilmektedir.
 5. Kişiselleştirilebilirlik: Web siteniz kullanmakta olduğunuz bir CRM’e bağlıysa, müşterilerinizden biri sitenizi ziyaret ettiğinde, onları hedefleyen doğru tekliflerle karşılayabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Örnekleri

dijital pazarlama nedir

 1. Search Engine Optimization (SEO)
 2. Content Marketing
 3. Social Media Marketing
 4. Pay Per Click (PPC)
 5. Affiliate Marketing
 6. Native Advertising
 7. Marketing Automation
 8. Email Marketing
 9. Online PR
 10. Inbound Marketing,

Dijital pazarlama teknoloji ile besleniyor ve ilerliyor. Markalar için dijital pazarlamaya dahil olmak kadar burada sürekli yeni trendleri izlemek de bir o kadar önemli. “Denemesi Gereken 5 Dijital Pazarlama Trend’i“ adlı yazımızı da okuyarak siz de yeni akımlardan faydalanabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir